Portal ma 28,654,075 unikalnych wizyt

30/07/2011 18:02
Grali do końca - czyli cenny remis w Olsztynie
Gra się zawsze do ostatniego gwizdka sędziego taką maksymę bardzo często wpajają swoim zawodnikom trenerzy. Słowa sztabu szkoleniowego bardzo poważnie do serca wzięli sobie wczoraj piłkarze puławskiej Wisły, którzy w 4 minucie doliczonego czasu gry zapewnili sobie pierwszy historyczny punkt w II lidze, czym zafundowali bardzo miły powrót do domów kibicom, którzy mimo odległości pojechali do Olsztyna aby wspierać swoją Dumę Powiśla.

Wiślacy do dalekiego Olsztyna udawali się pełni obaw. Wszak OKS to ograny II ligowiec, mający w tym sezonie walczyć o promocję do I ligi, Wisła zaś beniaminek, który w historii nie grał wyżej niż w III lidze.
Już na przedmeczowej odprawie trenerowi Mariuszowi Sawie przybyło kolejne zmartwienie, bowiem kontuzja palca odnowiła się Mateuszowi Gawrysiakowi i w ostatniej chwili w meczowym składzie zastąpić go musiał Mateusz Kozieł.

Jeszcze mniej miłe i zrozumiałe rzeczy działy się na trybunach olszyńskiego obiektu, gdzie kibiców Wisły, którzy do Olsztyna przybyli prywatnymi autami i w nie zorganizowanej grupie ochrona po szczegółowym przeszukaniu skierowała do popularnej klatki, przeznaczonej do goszczenia kibiców w zorganizowanych grupach. Warto podkreślić, że spotkanie z tego sektora oglądał między innymi prezes Wisły Grzegorz Nowosadzki.

Pierwsze minuty spotkania to przewaga olsztynian,którzy co chwilę przeprowadzali groźne akcje bokami boiska. Jak zauważył na pomeczowej konferencji trener Sawa właśnie te skrzydła OKS-u były zabójcze dla Wisły. Mimo niezłej gry gospodarzy to wiślacy mogli objąć prowadzenie przy Piłsudskiego już w 12 minucie gry, jednak znakomitego podania Rafała Wiącka nie wykorzystał Łukasz Giza.
Niestety w 23 minucie puławska ekipa popełniła błąd. Do za krótko wybitej piłki po rzucie rożnym nie ruszył żadnej z graczy Wisły, piłka trafiła do Stefanowicza, który bardzo ładnie zacentrował piłkę w pole karne, a ładnym uderzeniem głową popisał się wprowadzony chwilę wcześniej Arkadiusz Koprucki i olsztyński obiekt eksplodował z radości, bowiem dla gospodarzy był to wymarzony początek spotkania.
Kolejne minuty upływały na minimalnej przewadze OKS-u z której jednak niewiele wynikało. W 30 minucie na uderzenie głową zdecydował się Biedrzycki, jednak młodemu zawodnikowi Stomilu zabrakło precyzji i Kamil Beszczyński mógł odetchnąć. Puławianie, którzy w pierwszej połowie wyglądali na przestraszonych ograniczali się do niewielu akcji i liczenia na wrzutki w pole karne gospodarzy. Jednak wszystkie te wrzutki pewnie przechwytywał bramkarz gospodarzy Piotr Skiba. Obraz gry nie zmienił się do końca tej części gry i to olsztynianie zasłużenie schodzili na przerwę prowadząc 1:0.

W przerwie wielu kibiców zastanawiało się czy Wisła będzie w stanie strzelić jedną bramkę i wywieść z Olsztyna choćby jeden historyczny punkt. Podczas przerwy trener Mariusz Sawa dokonał jednej zmiany. Na boisku pojawił się Konrad Nowak i jego wejście ożywiło grę Wisły.

Mimo to w 61 minucie olsztynianie mieli piłkę meczową. Baranowski wyłożył piłkę na 12 metr jednemu z napastników który jednak fatalnie przestrzelił. To mogła być kluczowa akcja meczu, bowiem gdyby gospodarze podwyższyli prowadzenie na 2:0, Wisła miała by ogromne kłopoty. W 69 minucie kolejny raz groźnie zrobiło się pod bramką Dumy Powiśla uderzał z 20 metrów Koprucki, ale pewnie w bramce Wisły spisał się Kamil Beszczyński.

W 74 minucie powinno być 1:1, ale po uderzeniu głową Rafała Wiącka Piotrowi Skibie pomógł Konrad Nowak, który stał na linii bramkowej. Warte odntowania jest, ze podczas próby obrony tego strzału bramkarz Stomilu uderzył się w słupek i ze złamanym nosem musiał zejść z boiska. W bramce zastąpił go wychowanek Legionu Lublin Erwin Sak. W związku kontuzją golkipera miejscowych sędzia główny doliczył do regulaminowego czasu gry 5 minut co miało mieć później wielkie znacznie w końcówce.
Ostatnie minuty to coraz bardziej nerwowa gra Wisły, która nie traciła nadziei na wyrównanie. W 4 minucie doliczonego czasu gry faul na 30 metrze od bramki popełnił Paweł Baranowski. Do piłki poszedł Maciej Wójtowicz, który bardzo dośrodkował piłkę w pole karne, gdzie w ogromnym zamieszaniu do siatki skierował ją Michał Budzyński. Trudno opisać jaka radość zapanowała w sektorze gości i na ławce Wisły, która wyskoczyła ze swojego sektora niczym procy i chwilę trwało zanim rezerwowi i trenerzy wrócą na swoje miejsca. Zupełnie inne nastroje zapanowały wśród fanów gospodarzy, którzy z niedowierzaniem patrzyli na całą sytuację i ze złością opuszczali obiekt przy ulicy Piłsudzkiego. Chwilę po bramce sędzia Pawlicki zakończył to historyczne spotkanie i wiślacy na środku mogli cieszyć się z punktów. Co ważne zawodnicy Dumy Powiśla docenili swoich kibiców, którzy przemierzyli wiele kilometrów za swoją ekipą i podeszli pod sektor gości dziękując za doping i ciesząc się z wyrwanego punktu.

Cieszy na pewno, ze Wiślacy walczyli o każdy centymetr boiska. Zawodnicy Wisły pokazali, że walką ambicją i zaangażowaniem można zniwelować braki w ligowym doświadczeniu i sprawić wiele radości swoim kibicom. Teraz wiślaków czeka kolejna ligowa pauza. W środę zagrają oni z IV ligową Stalą Poniatowa a w sobotę z III ligowym Radomiakiem Radom

OKS Stomil Olsztyn: Wisła 1:1 (1:0)
Koprcuki 23 - Budzyński 90+4

OKS: Skiba (78 Sak) Remisz (18 Biedrzycki), Baranowski, Bucholc, Stefanowicz, Michałowski, Głowacki, Tunkiewicz (18 Koprucki), Kun, Lukasik, Suchocki.
Wisła Beszczyński, Kozieł, Skórnicki, Kursa, Budzyński, Olszak ( 46 Nowak), Mokiejewski, Orzędowski ( 70 Wójtowicz), Wiącek, Chwiszczuk ( 57 Giziński), Giza
Żółte kartki Giziński, Wiącek, Kursa, Mokiejewski ( Wisła)