Portal ma 28,570,396 unikalnych wizyt

16/10/2021 19:19
Wisła zdobywa Chorzów
3 punkty i wiele radości przywieźli dzisiaj z Chorzowa piłkarze puławskiej Wisły. Po bardzo dobrym, emocjonującym i momentami szalonym spotkaniu ekipa Dumy Powiśla pokonała miejscowy Ruch 4:2 i przerwała znakomitą serię gości dwunastu spotkań bez porażki. Dla puławian była to pierwsza historyczna wygrana z zespołem, który w swojej historii zdobył 14 Mistrzostw Polski.

Fotoreportaż z meczu (fot. Dariusz Grabiński)

Na Śląsk wiślacy udawali się pełni wiary w końcowy sukces, chociaż wszyscy zdawali sobie sprawę ,że ekipę trenera Mariusza Pawlaka w Chorzowie czeka bardzo trudne zadanie. Puławianie przy Cichej 6 nie mogli bowiem skorzystać z czterech podstawowych zawodników Błażeja Cyferta, Przemysława Skałeckiego, Łukasza Kacprzyckiego oraz Adriana Paluchowskiego.
Trener Mariusz Pawlak postanowił zaskoczyć zespół Ruchu i zdecydował się zagrać na trzech obrońców. Już od początku spotkania widać było, że nowe ustawienie służy ekipie Wisły, bowiem to przyjezdni byli ekipą lepszą. Już w 2 minucie na uderzenie głową zdecydował się Łukasz Wiech, ale obrońcy Niebieskich pewnie wybili piłkę na rzut rożny. Chwilę później minimalnie niecelnie uderzył Emil Drozdowicz. Koleje minuty to kolejny strzał Wiecha oraz Ednilsona Furtado, z którymi jednak poradził sobie stojący w bramce Ruchu Jakub Bielecki.
W odpowiedzi w 14 minucie gry chorzowianie obili słupek bramki Piotra Owczarzaka a zawodnikiem który to uczynił był Tomasz Wójtowicz. Trzy minuty później na bramkę gospodarzy uderzał Ednilson, ale podobnie jak chwilę wcześniej uderzył zbyt lekko i pewnie złapał futbolówkę bramkarz Ruchu.
Na kolejne emocje przy Cichej czekaliśmy do 28 minuty, kiedy to na uderzenie z dystansu zdecydował się Michał Mokrzycki, ale z uderzeniem byłego zawodnika Wisły Sandomierz poradził sobie Owczarzak.
Minutę później puławianie mogli cieszyć się z bramki. Kapitalne podanie z głębi pola posłał Carlos Daniel do którego idealnie wyszedł Dominik Banach, który minął bramkarza i pewnym strzałem posłał piłkę do pustej bramki.
Pięć minut później stadion przy ulicy Cichej 6 faktycznie przez chwilę zamilkł bowiem Emil Drozdowicz wykorzystał dobre podanie w pole karne Krystiana Putona i ładnym strzałem pokonał Bieleckiego. Do końca tej części spotkania mimo sporych emocji na gole się nie doczekaliśmy i wiślacy do szatni zeszli przy niespodziewanym ale zasłużonym prowadzeniu 2:0.
Po przerwie mocno do ataków ruszyli podopieczni trenera Jarosława Skrobacza. Dwie okazje na bramkę miał wprowadzony po zmianie stron Damian Kowalczyk, ale w pierwszej sytuacji dobrze zachował się Piotr Owczarzak a chwilę później młodemu wiślakowi pomógł Mateusz Pielach wybijając piłkę na rzut rożny.
W 59 minucie kolejny raz uderzał Kowalczyk ale i tym razem dobrze spisał Owczarzak, który odbił piłkę na rzut rożny. Było to ostatnie ostrzeżenie chorzowian, którzy w 62 Daniel Szczepan z bliska wpakował piłkę do siatki.
Chwilę później wiślacy prowadzili już 3:1, a bohaterem Dumy Powiśla okazał się Ednilson, jednak sędzia Paweł Kukla, który na początku wskazał na środek boiska pod wpływem protestów gospodarzy i ich fanów zmienił decyzję i nie uznał bramki dopatrując się faulu Portugalczyka na bramkarzu Niebieskich. Późniejsze powtórki pokazały, że arbiter pomylił się i bramka powinna zostać uznana. Kolejne minuty to sporo walki i sporo mądrej gry wiślaków, którzy nie dopuszczali gospodarzy pod własną bramkę.
W 76 minucie spotkania wiślacy kolejny raz mogli cieszyć się na obiekcie przy Cichej. Tym razem Kacper Kondracki wykorzystał błąd Bartłomieja Kulejewskiego, który postanowił zgrywać piłkę do własnego bramkarza jednak zrobił to na tyle źle, ze futbolówkę przejął młody pomocnik Wisły i jak rutyniarz minął Bieleckiego i wpakował piłkę do pustej bramki.
Gdy wydawało się, że spotkanie zostało już rozstrzygnięte nieco emocji na trybunach postanowił zapewnić sędzia Paweł Kukla. W czwartej minucie doliczonego czasu gry jeden z graczy Ruchu trafił łokciem Piotra Owczarzaka, który wypuścił piłkę z rąk a ta trafiła do Kowalczyka, który strzałem pod poprzeczkę zdobył drugą bramkę dla Niebieskich. Mimo ogromnych protestów wiślaków oraz trenera Mariusza Pawlaka arbiter z Krakowa nie zmienił swojej decyzji i uznał bramkę a protestującego trenera Pawlaka wyrzucił na trybuny.
Odpowiedź wiślaków była jednak zabójcza. Sekundy po stracie gola na strzał z 30 metrów zdecydował się Bartłomiej Bartosiak a piłka wylądowała w siatce gospodarzy. Mimo ogromnych nerwów do samego końca wynik spotkania nie uległ zmianie i 3 punkty pojechały do Puław.
Już w sobotę ekipa Wisły zmierzy się na własnym terenie z rezerwami Śląska Wrocław. Początek tego spotkania o 15:00.

Ruch Chorzów : Wisła Puławy 2:4 ( 0:2)
Szczepan 62, Kowalczyk 90+4 - Banach 29, Drozdowicz 34, Kondracki 76, Bartosiak 90+5

Ruch Chorzów Bielecki- Dyr,Wójtowicz ( 82 Siwek), Szkatuła ( 46 Kowalczyk), Mokrzycki ,Foszmańczyk, ( 89 Żagiel), Janoszka ( 75 Kowalski) Kulejewski, Szczepan, Nawrocki, Neugebauer

Wisła Puławy Owczarzak- Kuban ( 79 Lisowski), Pielach, Wiech, Wawszczyk, Puton, Cheba, Carlos Daniel, Ednilson Furtado ( 89 Bartosiak), Banach ( 71 Kondracki), Drozdowicz

Żółte kartki Mokrzycki, Kowalczyk, Foszmańczyk ( Ruch) - Wiech, Kuban, Banach ( Wisła)

Czerwona kartka Paweł Socha ( 90+5 za protesty po bramce gospodarzy)