Portal ma 28,695,730 unikalnych wizyt

23/09/2014 19:38
Niespodzianka była blisko
Do 87 minuty puławska Wisła była jedną nogą w 1/8 rozgrywek Pucharu Polski, jednak w tym właśnie momencie jeden z graczy Dumy Powiśla w polu karnym powalił Wojciecha Kędziorę a arbiter Sebastian Krasny podyktował rzut karny dla gości. Można mieć wiele pytań, czy jedenastka dla ekipy z Gliwic była słuszna, bowiem z perspektywy trybun wydawało się, że faulu nie było.

Do dzisiejszego spotkania obie ekipy podchodziły w zdecydowanie różnych nastrojach, wiślacy, po kolejnej ligowej porażce tym razem ze Stalą Stalowa Wola a ekipa Piasta po wygranej z Cracovią. Obaj szkoleniowy przed dzisiejszym spotkaniem dokonali kilku zmian w składach swoich ekip. W ekipie Dumy Powiśla zabrakło Mateusza Pielacha, Szymona Martusia, Tomasza Sedlewskiego czy Rafała Lisieckiego. W ich miejsce Bogdan Bławacki desygnował do gry nowy nabytek klubu Vołodymira Fedoriva, Norberta Jędrzejczyka, Konrada Szczotkę czy Dawida Pożaka. Roszad w składzie dokonał także Angel Perez Garcia, który zostawił tylko 6 graczy, którzy wystąpili we wspominanym wcześniej spotkaniu ligowym z Cracovią.
Pierwsze minuty rozgrywanego w świetle jupiterów spotkania to bardzo ciekawa gra i już dwie sytuacje bramkowe dla każdej z ekip. W 3 minucie z dystansu uderzył Bartosz Szeliga a piłka uderzyła w słupek bramki w której stał Michał Leszczyński i wyszła w pole. Trzy minuty później puławski obiekt oszalał z radości, bowiem puławianie objęli prowadzenie. Na uderzenie zza szesnastki zdecydował się Tsvetan Flipov , piłką przed siebie odbił Jakub Szmatuła, ale sprytniejszy od bramkarza Piastunek okazał się Konrad Nowak, który skierował futbolówkę do siatki.
Na kolejne ciekawe akcje czekaliśmy do 21 minuty, kiedy to dobrze z dystansu uderzył Radosław Murawski, jednak Michał Leszczyński wybił piłkę na rzut rożny. Kolejne minuty to bardzo spokojna gra, wiślacy czekali na kontry a ekipa z Gliwic nie miała pomysłu jak rozmontować obronę Dumy Powiśla.
Okazja do kontry nadarzyła się dla ekipy Wisły w 44 minucie, kiedy to Konrad Szczotka płasko dośrodkował piłkę do Konrada Nowaka, ale napastnik Dumy Powiśla nie sięgnął piłki. Kilka sekund później tylko ofiarna obrona Vołodymira Fiedorova uchroniła wiślaków przed stratą bramki.
Po zmianie stron przebieg gry nie uległ większym zmianom. Puławianie mądrze bronili wyniku a ekipa Piasta atakowała jednak bez przekonania. Groźniej pod bramką Michała Leszczyńskiego zrobiło się w 71 minucie, kiedy uderzał zza pola karnego Gerard Badia, jednak piłka poszybowała nad bramką gospodarzy. Kilka chwil później uderzał Maciej Machalski jednak Jakub Szumski na raty ale złapał piłkę. W 75 minucie przed szansą bramkową stanął wprowadzony niedawno Jarosław Niezgoda, jednak w podobnej sytuacji jak w derbowym spotkaniu z Motorem źle wypuścił sobie piłkę i nie zdołał oddać strzału na bramkę przyjezdnych.
Końcowe minuty to zdecydowana przewaga gliwiczan, którzy chcieli strzelić wyrównującego gola. W 86 minucie z rzutu wolnego uderzał prosto w ręce Leszczyńskiego Tomasz Podgórski a kilka chwil później jeden z wiślaków dał pretekst aby sędzia Sebastian Krasny z Krakowa podyktował rzut karny po faulu na Wojciechu Kędziorze. Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł sam poszkodowany i nie dał szans na skuteczną interwencję Leszczyńskiemu. Wtedy stało się jasne, że na puławskim obiekcie będziemy oglądać dogrywkę.
Co ciekawe wiślacy ostatni raz dodatkowe 30 minut grali w sezonie 2009/2010 w Bytowie gdzie ulegli miejscowej Bytovii 3:5. Tym razem podopieczni Bogdana Bławackiego nie przegrali bowiem bardzo mądrze się bronili. Niestety nieliczne kontry Piotra Charzewskiego i Jarosława Niezgody bardzo dobrze zatrzymywali obrońcy Piastunek.
W 117 minucie spotkania ekipa Piasta mogła rozstrzygnąć losy spotkania. Najpierw na bramkę Michała Leszczyńskiego uderzał Badia jego strzał odbił bramkarz Wisły a kilka sekund później fatalnie spudłował Amine Haidi Said i jasne stało się, że przy Hauke-Bosaka zobaczymy konkurs rzutów karnych.
Jako pierwszy uderzał Gerard Baida, jego intencje wyczuł Michał Leszczyński, jednak strzał był na tyle silny, że piłka po rękach bramkarza Wisły wpadła do siatki. Ze strony Wisły odpowiedział pewnym strzałem Rafał Lisiecki. Pierwszym, który nie wykorzystał jedenastki był Arkadiusz Maksymiuk przy stanie 1;2 dla ekipy gości. Piast pomylił się za sprawą Mateja Izvolta, jego uderzenie zdołał odbić bramkarz Dumy Powiśla. Jednak w ostatniej serii swojej jedenastki nie wykorzystał Volodymir Fiedoriv i to Ekipa z Ekstraklasy mogła cieszyć się z awansu do 1/8 finału.
Jednak po tym meczu wiślaków trzeba pochwalić za ambitną grę przez 120 minut i za to, że nie przestraszyli się nazwy ekipy z Ekstraklasy. Cieszy, że puławianie grali przez wiele minut bardzo szybką piłkę taką jaką oczekiwał od nich trener Bławacki. Co ważne, pierwszy raz od dłuższego puławianie pożegnani zostali brawami. Teraz przed ekipą Wisły trudne zadanie wypoczynku przed arcyważnym spotkaniem z Górnikiem w Wałbrzychu.

Wisła Puławy : Piast Gliwice 1:1 ( 1:0, 1:1)
Nowak 7 - Kędziora 87 (k)

Karne:
I seria: Badia 1:0, Lisiecki 1:1

II seria: Podgórski 2:1, Maksymiuk nie strzelił (Szmatuła obronił)

III seria: Kędziora 3:1, Charzewski 3:2

IV seria: Martinez 4:2, Machalski 4:3

IV seria: Iżvolt nie strzelił (Leszczyński obronił), Fiedorow nie strzelił (Szmatuła obronił)

Wisła Leszczyński Edwards, Jędrzejczyk, Budzyński, FiedorowMaksymiuk, Pożak (82. Charzewski), Machalski ,Filipow (74. Niezgoda), Szczotka, Nowak (64. Lisiecki).

PiastSzmatuła Mokwa, Vargas (62. Badia), Osyra, Szeliga Martinez, Murawski, Podgórski, Iżvolt, Said, Kędziora.

Żółte kartki Szczotka ( Wisła) , Kędziora, Podgórski, Said ( Piast)