Portal ma 28,701,431 unikalnych wizyt

07/06/2023 17:48
Awans nie dla Nas
Niestety nie udało się ekipie Wisły Grupa Azoty przedłużyć pięknego snu o awansie do Fortuna I ligi. Dziś podopieczni trenera Mariusza Pawlaka ulegli w Olsztynie miejscowemu Stomilowi 3:1 i zakończyli sezon 2022/2023 na piątym miejscu w ligowej tabeli.

Trener Dumy Powiśla przed półfinałowym spotkaniem miał spory ból głowy jak zestawić wyjściowy skład Wisły Grupa Azoty. Z powodu nadmiaru żółtych kartek w stolicy Warmii zagrać nie mógł bowiem Dominik Cheba a Wojciecha Błyszkę z rywalizacji wykluczył uraz.
W wyjściowym składzie Wisły Grupa Azoty zobaczyliśmy Roberta Majewskiego, Oskara Przywarę oraz bohatera z niedzielnego spotkania z rezerwami Lecha Poznań Krystiana Putona. Puławianie, którzy na stadionie przy ulicy Józefa Piłsudskiego 69a grali bez presji mogli idealnie wejść w to spotkanie. Chwilę po wznowieniu gry ze środka futbolówka trafiła do Mateusza Klichowicza, który w dobrej sytuacji nie trafił w bramkę.
W odpowiedzi cztery minuty później po fatalnym błędzie Majewskiego, który poślizgnął się do futbolówki dopadł Piotr Kurbiel, ale z jego strzałem poradził sobie Piotr Zieliński. W 13 minucie gry wiślacy powinni otworzyć wynik spotkania. Tym razem z rzutu rożnego piłkę dogrywał Puton, który dograł ją do Przemysława Skałeckiego a ten głową przedłużył do Adriana Paluchowskiego,który uderzył prosto w Jakuba Mądrzyka i skończyło się na strachu dla gospodarzy. Minutę później bramkarza Stomilu z dystansu zaskoczyć próbował Klichowicz, ale młody bramkarz gospodarzy nie dał się zaskoczyć. W 15 minucie gry ekipa trenera Grabowskiego objęła prowadzenie. Wrzutkę z prawej strony Filipa Szabaciuka wykorzystał strzałem głową Karol Żwir i to wiślacy mimo przewagi przegrywali.
W 23 minucie gry na bramkę Mądrzyka uderzał Klichowicz ale niestety kolejny raz niecelnie; Podobnie jak wcześniej mimo przewagi Dumy Powiśla to gospodarze strzelili drugą dziś bramkę. Tym razem po centrze z rzutu rożnego głową Zielińskiego pokonał Marcin Stromecki.
Kolejne minuty to jeszcze niezła okazja Dominika Banacha, który nieznacznie chybił i to niestety wszystko co można powiedzieć o grze obu ekip.
Po zmianie stron obraz meczu nie uległ zmianie. Wiślacy mieli częściej piłkę, jednak podopieczni trenera Pawlaka nie mogli przebić się przez obronę Stomilu i ich akcje najczęściej kończyły się albo niecelnymi strzałami albo stratami piłki. W 56 minucie nadzieję w serca kibiców z Puław wlał Adrian Paluchowski, który zdobył gola kontaktowego. Stał się to dzięki rzutowi karnemu podyktowanemu za zagranie ręką jednego z graczy gospodarzy. Kapitan Dumy Powiśla jedenastkę strzelił źle, bowiem Madrzyk zdołał odbić uderzenie, ale dobitka Palichowskiego okazała się skuteczna i przy Piłsudskiego 69 znów mieliśmy emocje.
Zabił je w 73 minucie Hubert Sadowski, który wykorzystał niepewną postawę obrony Wisły Grupy Azoty i strzałem z 20 metrów pokonał Zielinskiego. Puławianie próbowali atakować, ale ich akcjom brakowało wykończenia. Najbliżej zdobycia bramki byli w 75 minucie Kamil Kargulewicz oraz cztery minuty później Paluchowski. Oba strzały poszybowały jednak nad bramką Mądrzyka.
W końcówce ekipa Dumy Powiśla zmarnowała jeszcze dwie szanse najpierw w pierwszej minucie doliczonego czasu gry po uderzeniu Marcina Ryszki Mądrzyk zbił piłkę na bok a chwilę później bramkarz Stomilu nie miał problemów ze złapaniem piłki po strzale głową Paluchowskiego.
Mimo walki do końca to gospodarze mogli cieszyć się z awansu do finału a wiślakom pozostało smutnym udać się w podróż do domu i skupić się na odpoczynku po sezonie. Czasu na analizy nie ma dużo, bowiem już w lipcu rusza nowy sezon II -ligi.

Stomil Olsztyn : Wisła Grupa Azoty Puławy 3:1 ( 2:0)