Portal ma 28,695,136 unikalnych wizyt

21/08/2010 15:55
Cenna wygrana Wisły w Mielcu

Bardzo ważną wygraną zanotowali dziś piłkarze puławskiej Wisły. Po bardzo emocjonującym spotkaniu pokonali oni dzisiaj w Mielcu miejscową Stal. Gole zdobywali z rzutu karnego w 70 minucie Michał Chwiszczuk i w 78 po podaniu Mateusza Kamoli Sebastian Orzędowski.
Wiślacy do Mielca jechali bardzo zmotywowani, ale także bardzo osłabieni. Na ostatnim treningu przez spotkaniem ze Stalą ze składu wiślaków wypadło bowiem dwóch najważniejszych zawodników, kapitan zespołu Łukasz Giza i Konrad Nowak, co niewątpliwie spowodowało spory ból głowy trenera Mariusza Sawy. Młody szkoleniowiec zaskoczył jednak wszystkich ustawieniem drużyny. Zamiast naturalnego jak się wydawało zmiennika dla Gizy Mateusza Kamoli do pierwszej lini delegował grającego od kilku lat w obronie Rafała Dryka, który ostatni raz w linii napadu grał jeszcze w 4 lidze. Na prawej obronie wystąpił Michał Budzyński.
Pierwsze 10 minut to bardzo wyrównana walka z obu stron. Obie ekipy wzajemnie się badały a składnych akcji prawie 300 osobowa widownia nie obserwowała. Pierwszą godną zanotowania akcję zobaczyliśmy na legendarnym stadionie przy Solskiego w 22 minucie, kiedy to Michał Chwiszczuk zdecydował się na zrzutkę z lewej strony w pole karne, ale Przemysław Ślarski bez problemu wypiąstkował futbolówkę i zażegnał niebezpieczeństwo. Gospodarze odgryźli się w 27 minucie spotkania, kiedy to na uderzenie zza pola karnego zdecydował się Piotr Mroziński. Kat Wisły z poprzednich spotkań tym razem uderzył lekko i w środek bramki i Piotr Stachurski nie miał problemów ze złapaniem piłki. Kolejny raz Stal groźnie zaatakowała w 33 minucie spotkania, kiedy to z lewej strony jeden z graczy gospodarzy tak kąśliwie zacentrował piłkę, że ta o mały włos nie wpadła by do siatki bramkarza Dumy Powiśla. Jednak w ostatnim momencie wychowanek Ruchu Ryki wybił piłkę na rzut rożny. Ostatnie minuty to obraz sielankowej gry. Kibice więcej ciekawego mogli zobaczyć na niebie, gdzie pojawiła się motolotnia, bowiem w pobliskiej hali sportowej odbywał się festyn miejscowych zakładów lotniczych. Tak więc do końca tej połowy wynik nie uległ już zmianie a to co się miało wydarzyć w drugich 45 minutach na pewno wynagrodziło bezbarwną pierwszą odsłonę gry.
Drugą odsłonę meczu lepiej rozpoczęli wiślacy. Najpierw prawą stroną atakować Rafał Giziński, ale dwie akcje wychowanka Dumy Powiśla zostały dobrze zatrzymane przed mielecką obronę i wiślacy rozpoczynali tylko od wrzutów piłki z autu. W końcu nadeszła 58 minuta, w której to gospodarze groźnie zaatakowali. Najpierw z 5 metrów głową uderzał Igor Wójtowicz, Piot Stachurski fantastycznie obronił a dobijący zawodnik z Mielca był na pozycji spalonej. Decyzja arbitrów z Dębicy nie spodobała się kibicom Stali, którzy chwilę później bardzo głośno i gorąco pozdrawiali Tomasza Szewczyka. Wiślacy na kolejną akcję czekali do 67 minuty, kiedy to z 20 metrów na uderzenie zdecydował się wracający po kontuzji Piotr Mokiejewski. Jednak uderzenie wychowanka Lublinianki mimo, że mocne poszybowało obok bramki Ślarskiego.
Prawdziwe emocje zobaczyliśmy w 70 minucie, kiedy to Paweł Mroziński w polu kopnął będącego bez piłki Rafała Gizińskiego Sytuacji nie widział chyba dokładnie sędzia główny Tomasz Szewczyk, który dopiero po konsultacji z arbitrem bocznym na którego oczach działa się cała sytuacja pokazał czerwona kartkę dla obrońcy Stali i dodatkowo podyktował rzut karny dla Wisły. Sytuacja bardzo nie spodobała się kibicom Stali, którzy przez długi czas skandowali obraźliwe wyrażenia pod adresem trójki sędziowskiej z Dębicy. Sytuacja była dosyć napięta przez chwilę wydwało się nawet, że rozwścieczony tłum może wtargnąć na boisko, na szczęście jednak do tego nie doszło. Do rzutu karnego podszedł Michał Chwiszczuk, który strzelił w prawy róg bramki Ślarskiego bardzo precyzyjnie i mimo, że bramkarz Stali wyczuł intencję strzelającego piłka wpadła do siatki. Trudno opisać radość jaka za panowała w wiślickim obozie a także na trybunach, gdzie zasiadali kibice z Puław. Wszak wiślacy grali przeciwko 10 rywalom i prowadzili 1:0. Jednak podopieczni Mariusza Sawy nie zamierzali spoczywać na laurach, wszak prowadzenie jedną bramką bywa bardzo niebezpieczne. W 75 dobre podanie ze środa pola otrzymał wprowadzony chwilę wcześniej Mateusz Kamola i tylko ofiarna interwencja nogami poza polem karnym bramkarza Stali uratowała od straty bramki. Jednak co się odwlecze to nie uciecze i w 78 minucie Duma Powiśla prowadziła już 2:0. Kolejny raz w roli głównej wystąpił Mateusz Kamola, który szarżował prawą stroną. Kama zdecydował się na strzał, z którego wyszło podanie do Sebastiana Orzędowskiego a były gracz Avii z 10 metrów skierował piłkę do siatki. Wtedy stało się jasne, że poławianie tego spotkania przegrać nie mogą.
Ostatnie minuty, to jeszcze ładne uderzenie Macieja Wójtowicza a także udana interwencja Piotra Stachurskiego po uderzeniu jednego z napastników Stali. Chwilę później sędzia Tomasz Szewczyk przy wielu gwizdach i okrzykach nie nadających się do umieszczenia w tej relacji zakończył spotkanie i mogliśmy cieszyć się z trzech punktów. Chwilę po meczu na boisku byli już tylko wiślacy, którzy zebrali się w kółeczku i razem ze sztabem szkoleniowym odtańczyli taniec radości a po kieleckim kolosie na którym gościł między innymi Real Madryt niosło się chóralne i gromkie Wisełka Puławy.
Mimo, że Wisły widać było jeszcze kilka mankamentów wygrana ze Stalą cieszy. Tym bardziej, że została odniesiona bez dwóch podstawowych napastników. Na pewno wiślacy zagrali mądrzej niż w Tarnobrzegu, gdzie nie realizowali wszystkich założeń taktycznych Mariusza Sawy. Tym samym młody szkoleniowiec odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w III ligowych rozgrywkach jako szkoleniowiec Dumy Powiśla. Oby tych radosnych chwil było jak najwięcej.

Stal Mielec: Wisła 0:2 ( 0:0)